Το δυναμικό μας

Μιλάμε με τα δεδομένα μας

Απόφοιτοι από το 2015
Εγγεγραμμένοι μαθητές
Καθηγητές
Παραρτήματα

“Υποστηρίζουμε το μαθητή σε όλα τα στάδια της προσπάθειας του με γνώση και εμπειρία.”

Η φιλοσοφία μας

Το πρώτο φροντιστήριο δημιουργήθηκε στην πλατεία του πάρκου των Αγίων Αναργύρων με την αγάπη και το πάθος μας για την παιδεία. Είμαστε μια ομάδα 3 καθηγητριών διαφορετικών ειδικοτήτων ειδικευμένη η καθεμία στο είδος της, ενώσαμε τις δυνάμεις μας και τη φιλοσοφία μας και δημιουργήσαμε μια ομάδα “Απαραίτητη για την επιτυχία σας”. Έτσι η δυναμική, η συνεργασία και των 3 βοήθησε στη δημιουργία των φροντιστηρίων «Μάθησις».

Το δεύτερο φροντιστήριο Μάθησις το είχαμε όνειρο και το κάναμε πραγματικότητα. Είναι ένας καινούριος όμορφος χώρος εκπαίδευσης που άνοιξε τις πόρτες του στους μαθητές στο κέντρο της πόλης.

Έτσι το φροντιστήριο Μέσης Εκπαίδευσης «Μάθησις» ασχολείται με όλες τις τάξεις του σχολείου, όπου ο μαθητής χρειάζεται σωστή και έγκυρη προετοιμασία (Γυμνάσιο, Λύκειο, ΕΠΑΛ). Ενδιαφερόμαστε όχι μόνο για την εκπαίδευση αλλά για την Παιδεία του κάθε παιδιού. Όραμά μας να τους μεταλαμπαδεύσουμε τις γνώσεις, τις αξίες και τις αρχές εκείνες που θα τους βοηθήσουν να δημιουργήσουν ολοκληρωμένες προσωπικότητες με κατάλληλα εφόδια για να ανταποκριθούν στις δύσκολες απαιτήσεις της εποχής.

Υποστηρίζουμε το μαθητή καθ’ όλη τη διάρκεια της Β’ Βάθμιας εκπαίδευσης του. Ξεκινώντας από τις πρώτες τάξεις του γυμνασίου, ο μαθητής από νωρίς αποκτά γνώσεις σωστές , δομημένες που θα τον βοηθήσουν να ανταποκριθεί αργότερα στις πολλές απαιτήσεις του Νέου Λυκείου.

Το σύστημα προετοιμασίας αποτυπώνεται ξεκάθαρα στον τρόπο που επιλέξαμε να λειτουργούμε

• σταθερή και μόνιμη συνεργασία με καταξιωμένους στο χώρο εκπαιδευτικούς
  • διατήρηση ολιγομελών και ομοιογενών τμημάτων δομημένα με βάση τους στόχους, την προσωπικότητα, τις δυνάμεις και τις αντοχές των μαθητών μας
  • συγκεκριμένο χρονοδιάγραμμα εκπαίδευσης και ολοκλήρωση της ύλης κάθε τάξης, προσαρμοσμένο στις ανάγκες των μαθητών μας
  • συνεχής αξιολόγηση των μαθητών μέσω εβδομαδιαίων διαγωνισμάτων
  • συμμετοχή στα διαγωνίσματα προσομοίωσης της ΟΕΦΕ
  • επαγγελματικός προσανατολισμός κατά άτομο καθώς και ομαδικές ενημερώσεις-ημερίδες σπουδών και επαγγελμάτων
  • καθοδήγηση και βοήθεια στη συμπλήρωση του μηχανογραφικού

Το περιβάλλον

Πιστεύουμε ότι οι μαθητές είναι ανάγκη να είναι σε μια τάξη που να τους προκαλεί έμπνευση γι’ αυτό δημιουργήσαμε χώρους, καλαίσθητους, φωτεινούς, καθαρούς και πλήρως εξοπλισμένους με τη νέα τεχνολογία στη σύγχρονη εκπαίδευση. Οι χώροι μας είναι κατάλληλα διαμορφωμένοι για να χαρίζουν στους μαθητές ένα φιλικό, χαρούμενο και ομαδοσυνεργατικό περιβάλλον ώστε να μπορούν να μελετούν με ευχάριστη διάθεση.

Στόχος μας

Βασικός μας στόχος είναι να βοηθήσουμε με απόλυτη συνέπεια, υπευθυνότητα και αποτελεσματικότητα τους μαθητές μας με ένα ολοκληρωμένο σύστημα προετοιμασίας από την αρχή μέχρι το τέλος της προσπάθειάς τους.